hava-basincinin-levrek-avina-etkileri

Basınç Değişikliklerinin Balık Avına Etkileri

Atmosferik basıncın balık avı üzerine etkisi oldukça merak uyandıran bir konudur. Bu konudaki bilgilerin henüz bilimsel dayanakları olmadığını ancak teorinin pek çok balıkçı tarafından kabul gördüğünü söylemek gerekir.

Uzun uzun okumaktan hoşlanmayanlar için özet geçersek:

Düşük basınçlı havalarda balıklar daha istekli yemlenirken, yüksek basınçlı havalarda balık ativitesi düşer. Aynı zamanda düşük basınçlarda balık derin sulara gitme eğilimindeyken, yüksek basınçlarda sığ sulara çekilir.

Peki neden?

Öncelikle hava basıncı değişikliklerinin sığ sularda daha fazla hissedildiğini belirtmekte fayda var. Du derinliği arttıkça suyun kendi basıncındaki yüksek değişim nedeniyle atmosferdeki basıncın etkisi düşer.

Teoriye göre balıların hava keselerindeki basınç değişikliği onları rahatsız eder. Bu nedenle balıklar rahat hissettikleri yere doğru hatreket etme eğilimindedir. Aksi halde şişkin ve tok hissederler. Başın düşüğnce balıkların alışık oldukları basıncı bulmak için derin sulara gittiği düşünülmektedir. Yine teoriye göre basınç düşmeden hemen önce balıklar delicesine yemlenir. Sonrasında basınç düşünce aniden yemlenmeyi keserler. Bu teorinin zor kısmı ise suyun havadan 900 kat daha yoğun olmasıdır. Bu nedenle sudaki değişiklikler havdan çok daha fazla basınç değişikli yapar. Aslında 1 metrelik bir dalga büyük bir atmosferik basınç değişiminden beklenenden çok daha fazla basınç değişimi yaratır. Saatler veya günler mertebesinde değişen atmosferik basıncın aksine dalga etkisi her birkaç saniyede bir yaşanır.

Yükleniyor...


Yine de yüzeyindeki değişimlerin de atmosferik basıncın bir sonucu olduğunu hesaba katarsak basınç değikliklerinin iyi bir av göstergesi olduğunu söyleyebiliriz.

Aşıda atmosferik basınç değişikliklerinin balık avına etkisini özetleyen tabloyu bulabilirsiniz.

Basınç Tipik Hava Balık Davranışı Avlanma Taktiği
Yüksek Açık gökyüzü Balıklar sığ sularda saklanabilecekleri otluk, kayalık yerler arar. Su sıcaksa yemlenmeyi tamamen keserler. Gagasız su üstü sahteler ile balık cezbediklebilir.
Yükseliyor Açılan hava Balık derin sulardan çıkmaya başlar. Yaklaşık bir gün sonra normal beslenmesine devam eder. Parlak sahtelerle derin sulardan sığ sulara doğru avlanın.
Normal Normal Balıklar normal yemlenir. Favori yem ya da sahtelerinizi deneyebilirsiniz.
Düşüyor Kapanan hava Balıklar aşırı derecede yemlenir. Farklı yöntemler denenebilir. Su üstü ve az dalan sahteler iyi iş çıkartacaktır.
Kısmen düşük Parçalı bulutlu gökyüzü Balıklar derin su arayışına girer ve yemlenme aktivitesi düşer. Avlanmak için iyi bir zaman olmadığını söyleyebiliriz. Derin dalan sahteler ile yavaş at-çek yapmayı deneyebilirsiniz.
Düşük Yağmur ve fırtına Balılar derine kaçar ve ghemen hemen hiç yemlenmez. Dip oltaları ile yemli avlanma denenebilir.

Bu Sayfayı Paylaş

Bir Cevap Yazın