dip-surtmesi-ile-levrek-avi

Dip Sürtmesi İle Levrek Avı

Levrek avında sıklıkla tercih edilen takımlardan biri dip sürtmesidir. Takım hazırlandıktan sonra sığ sularda kürekli sandal ile avcılık yapılır. Hazırlanışına gelirsek:

  1. Kasnağa 50 kulaç uzunluğunda 0.60’lık parlak renkl sarı veya yeşil misina sarılır. Kullanılan misina hedeflenen balığın boyutuna göre kalınlaştırılıp inceltilebilir.Örneğin 5 kg’ın altında levrek balığı için 0.45 olta, 0.40 ek beden, 0.35 beden uygun olacaktır.
  2. Kullandığımız 0.60 numara misinanın sonuna 20mm’lik fırdöndü eklenir.
  3. Fırdöndüden olta bölümüne doğru 2 karış mesafe alınarak misinaya 2gr ağırlığında çok küçük bir kıstırma kurşun eklenir. Deniz çırpıntılı ise bu kıstırma  av sırasında bedenin dipten gelmesine yardımcı olacaktır.
  4. Fırdöndünün boş ucuna ek beden olarak yarım kulaç kadar 0.50 misina eklenir ve bu parçaya 20mm’lik ek bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün diğer halkasına dört, beş kulaç uzunluğunda 0.45’lik misinayla beden eklenir.
  5. Bu bedenin ucuna da 2/0 – 3/0 veya 4/0 numara parlak çelik çıplak kanca bağlanır.

Sürütme dip oltasında en çok tercih edilen yem karidestir.Büyük ve canlı karides kullanıldığında çok iyi sonuç alınır.

Yem oltaya takılırken, karidesin başının uç kısmı ve yelpaze şeklindeki kuyruğu kesilir. İğne yemin kuyruk kısmından baş kısmına doğru sokulur ve ucu ense kısmından çıkartılır. İğnenin dışarda kalan ucuna diğer bir karides kuyruk bölümündeki ilk boğumun ortasından geçirilerek eklenir. Bu sayede bir iğneye çift yem takılmış olur.

Çift karidesin kancaya başka bir takılış şekli daha vardır. Her iki karidesin de kafa kısmındaki sivri uçlar kesilir. İğne kafadan kuyruğa doğru itilir ve kuyruk bölümünden çıkarılır. İkinci Karides de aynı şekilde aynı iğneye takılır ve iğnenin ucu kuyruğun üstündeki birinci boğumdan çıkarılır.

Canlı yem bulmakta zorlanılıyorsa aynı takıma sardalye, aterina, mürekkep balığı da yem olarak takılabilir.  Ancak yemlerin çok taze olması şarttır.

Yükleniyor...


Dip sürmesi sandaldan atılarak kullanılır. Av yeri için sığ sular seçilmelidir.  Levrek oldukça ürkek bir balıktır. Bu sebeple sandaldan veya küreklerden gelecek ses ürküp kaçmasına neden olabilir. Av yerine gelindiğinde  sessizlik esastır. Bir kişi oltayı kullanırken diğeri küreği çeker.Sandal hafifçe ilerlerken takım 35 kulaç sayılarak sakince denize bırakılmaya başlanır. Buradaki incelik yemin dibe ulaşmasını sağlayacak şekilde akıntıyı ayarlayabilmektir. Kürekle çok yavaşça ilerlenirken, oltacı küreğin hareketlerine paralel olarak oltayı yarım kulaç kadar hafifçe kendine doğru çek bırak yapar.

Balık oltaya oturduğunda sakin davranılmalıdır. Önce kalama verilir, sonra boşluk verilmeksizin balık çekilmeye başlanır. Eğer boş verilirse levreğin çok keskin olan solungaçları misinayı kesebilir. Sandalının yanına getirilen balık kepçe yardımı ile sandala alınır.

Bu Sayfayı Paylaş

Bir Cevap Yazın