Solunar Teorisi

Mayıs 1926’da John Alden Knight bazı balık avcılığı adetlerini Güneş, Ay vb. faktörlerini bir araya getirerek Solunar adını verdiği, hayvanların hareketliliğini modelleyen teoriyi ortaya koydu.

Yükleniyor...

Knight bu teoriyi ortaya çıkarırken tuzlu su ve tatlı su balıkları üzerinde etkisi olduğu düşünülen 33 etkeni değerlendi ve 3 tanesi hariç hiçbirinin modellenebilir bir etkisi olmadığını gördü. Bu üç faktör Güneş, Ay ve getgit etkisiydi. Gelgitin deniz balıkçılığındaki etkisi uzun zamandır biliniyordu ancak Knight getgitin tekbaşına balıklar üzerindeki etkisinden daha çok gelgitle beraber günden güne değişen Güneş ve Ay konumlarının etkili olduğunu gördü. Ayın doğuşu ve batışına ek olarak bu zaman dilimi içerisinde balık aktivitesinin arttığı ara zamanlar da olduğunu keşfetti. Bu bulgulara dayalı olarak Majör ( Uzun Av ) ve Minor ( Kısa Av ) dilimlerini içeren ilk tabloyu 1936’da yayınladı.Wikipedia (Solunar Theory)

Bu bilimsel teori amatör ve profesyonel avcı ve av ürünü üreten firmalar tarafından (avcı saatleri, GSP uygulamaları vb.) kullanılmaktadır. Ancak teoriyi kullanarak bir bölgenin en uygun av zamanlarını çıkarmak için pek çok astrofizik hesabı yapmak gerekir. Bu da amatör balıkçılar ve avcılar için zahmetli bir iştir.

Av Takvimi bu ihtiyacı karşılamak üzere hazırlanmış bir servis olup bulunduğunuz/seçtiğiniz bölge için karmaşık hesaplar içinde boğulmadan avınızdan mutlu dönmenizi hedeflemektedir

Bu Sayfayı Paylaş